26.11.2022 13.00 - 14.00
Paikka
Taide- ja Museokeskus Sinkka
Kuvanveistäjä Kirsi Kaulanen kertoo työskentelystään ja Pohjoinen myriadi -näyttelyssä nähtävistä teoksistaan Sinkassa lauantaina 26.11. klo 13. Tilaisuus kestää noin tunnin ja se sisältyy museon pääsymaksuun.
Monista julkisista taideteoksistaan tunnetun Kirsi Kaulasen veistokset tuovat Sinkkaan avaruudellista säihkettä, varjojen leikkiä ja kiehtovia äänimaisemia. Juuriltaan Kolarin Äkäslompolosta, seitsemän tunturin kylästä, olevan Kaulasen taiteessa kaikki palautuu luontoon.
Luontoyhteys ja -ymmärrys ovat taiteilijalle ehtymättömän luovuuden lähde ja olemassaolon ehto: ”Koen olevani kotona itsessäni, kun olen metsässä. Metsän geometria, ornamentiikka ja luonnon muodot tallentuvat kehoni muistiin ja virtaavat käsien kautta konkreettisiksi muodoiksi.”
Lue lisää näyttelystä: Pohjoinen myriadi
Kuva: Mimosa Kaitala (rajattu)