Juhlariksa, Aune Laaksosen Taidesäätiön kokoelma, Sinkka. Kuva Timo Laaksonen.

Juhlariksalla halki elämän

Keravan kaupungin 100-vuotisjuhlan kunniaksi Sinkassa nähdään Aune Laaksosen Taidesäätiön kokoelmasta koottu elämänmakuinen näyttely, joka koskettaa, kutkuttaa ja ehkä hiukan yllättääkin.

Kokoelma on syntynyt keravalaisten yhteistyönä ja siihen kuuluu niin kotimaista kuin ulkomaistakin taidetta. Varat ostoihin saatiin Keravan taide- ja kulttuuriyhdistyksen vuosina 1978–2004 talkoilla järjestämien Sirkusmarkkinoiden tuotoilla.

Näyttelyssä veistosten, maalausten ja grafiikanvedosten rinnalle nousevat valotaideteokset, ikonit ja itämaisen juhlariksan kaltaiset kokonaistaideteokset, jotka laajentavat taiteen kenttää. Pyörää aikanaan polkeneen ekoaktivistin mukaan riksa ei ole niinkään taidetta kuin esteettistä teknologiaa, mutta ”jos ymmärrät riksan, ymmärrät myös koko elämän”.